apodoxi bitcoin san epix/si

Γνωριμία, διοργάνωση συναντήσεων και κουβεντούλα

apodoxi bitcoin san epix/si

Δημοσίευσηαπό grigstav » 11 Δεκ 2015, 12:52

kalimera sas kurioi..
molis sundethika sto forum gt endiaferomai na mathw gia ta bitcoins..
fantazomai kapoioi apo esas exete varethei na milate sunexeia gia ayta kai pws xekinas omws an kapoios exei orexi tha ithela na me voithisei parakalw..
exoume mia oikogeneiaki epix/si sti mani kai tha ithela na mathw ppos ginetai na dexomaste bitcoins..

sas euxaristw polu ek ton proteron..
grigstav
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 11 Δεκ 2015, 12:43

Re: apodoxi bitcoin san epix/si

Δημοσίευσηαπό Oz » 11 Δεκ 2015, 13:05

Γεια σου και καλώς ήρθες.

Μην ανησυχείς, δεν έχουμε βαρεθεί καθόλου να μιλάμε για Bitcoin ;-) Μας κουράζει όμως απίστευτα να προσπαθούμε να διαβάσουμε τα κορακίστηκα (Greeklish), οπότε κάνε σε παρακαλώ έναν κόπο να γράφεις στη γλώσσα μας, τα Ελληνικά.

Το να δέχεστε Bitcoins δεν είναι δύσκολο, απλά θα πρέπει να πάρετε κάποιες αποφάσεις. Όπως π.χ. αν τις εισπράξεις σε Bitcoin θα τις διατηρείτε σε Bitcoin ή θα τις μετατρέπετε μετά σε ευρώ για να πληρώσετε τους προμηθευτές σας που δεν δέχονται ακόμα Bitcoins.

Ο πιο εύκολος και γρήγορος τρόπος να ξεκινήσετε να δέχεστε Bitcoins είναι με το να αποκτήσετε μια διεύθυνση Bitcoin στην οποία θα γίνονται οι πληρωμές. Αυτή μπορείτε να την έχετε μέσα σε ένα κινητό ή tablet και να δείχνετε το QRCode που θα εμφανίζεται στο Tablet στον πελάτη για να πληρώσει σκανάροντάς το. Ο πιο σωστός τρόπος πάντως είναι να έχετε άλλη διεύθυνση Bitcoin για κάθε συναλλαγή, κάτι που μπορεί να το τακτοποιήσει με τις υπηρεσίες της η Bitpay που διαθέτει και κατάλληλη εφαρμογή για αυτό το σκοπό.

Τα παραστατικά που θα εκδίδονται για τις συναλλαγές που θα εξοφλούνται με Bitcoin θα αναγράφουν ευρώ και μπορούν κάπου να έχουν μια σημείωση ότι η συναλλαγή πραγματοποιήθηκε με την τάδε ισοτιμία ή/και ότι λάβατε τότε Bitcoins για τη συναλλαγή. Αυτές οι πληροφορίες θα είναι χρήσιμες στο λογιστή της επιχείρησης για να μπορεί να γνωρίζει τη σύνθεση του ταμείου της επιχείρησης.
Άβαταρ μέλους
Oz
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 02:00

Re: apodoxi bitcoin san epix/si

Δημοσίευσηαπό grigstav » 11 Δεκ 2015, 17:39

Έχεις δίκιο για τα ελληνικά..
ευχαριστώ για την άμμεση ανταπόκριση..
κατέβασα στο κινητό μου την εφαρμογή bitcoin wallet αλλα ούτε εγγραφή μου ζητάει να κάνω ούτε τίποτα..
δεν πρέπει να έχω κάποιο λογαριασμό με επιβεβαιομένα τα στοιχεία μου??αρκεί δηλαδή οτι έχω την εφαρμογή στο κινητό μου??
grigstav
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 11 Δεκ 2015, 12:43

Re: apodoxi bitcoin san epix/si

Δημοσίευσηαπό Oz » 11 Δεκ 2015, 21:16

Για να κάνεις συναλλαγές με Bitcoin δεν χρειάζεσαι τίποτα περισσότερο από μια συσκευή (κινητό, Η/Υ, κλπ) με σύνδεση στο Internet και κάποιο πρόγραμμα πορτοφολιού ;-) Με αυτά μπορείς να λάβεις και να στείλεις Bitcoins.

Εγγραφή κι επιβεβαίωση στοιχείων πρέπει να κάνεις σε διάφορες third-party υπηρεσίες ανταλλακτηρίων, εκκαθάρισης πληρωμών, φύλαξης Bitcoin, κ.α. Ειδικότερα για την επιβεβαίωση στοιχείων, συνήθως χρειάζεται σε υπηρεσίες που εκτός από Bitcoin "αγγίζουν" και χρήματα (fiat currencies) πελατών. Αυτό συμβαίνει επειδή υπάρχουν νομοθεσίες που προβλέπουν ότι όποιος "αγγίζει" ή/και διακινεί χρήματα πελατών του πρέπει να τηρεί τις διαδικασίες AML και KYC.
Άβαταρ μέλους
Oz
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 02:00

Re: apodoxi bitcoin san epix/si

Δημοσίευσηαπό WeAcceptBitcoin.gr » 13 Δεκ 2015, 15:12

Όταν αρχίσετε να δέχεστε Bitcoin προσθέστε τον εαυτό σας στο χάρτη του coinmap.org και γράψτε εδώ τη διεύθυνση της ιστοσελίδας σας ώστε να σας προσθέσουμε στους καταλόγους των Ελληνικών επιχειρήσεων που δέχονται Bitcoin!
Άβαταρ μέλους
WeAcceptBitcoin.gr
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 13 Δεκ 2015, 15:02


Επιστροφή στο Meeting room

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron