Miners

Προβλήματα που αφορούν εξόρυξη νομισμάτων

Miners

Δημοσίευσηαπό Alepou » 27 Ιουν 2014, 05:45

Εχουν κυκλοφορισει πολυ οικονομικα σε ενεργεια miner οποτε η εξορυξη αρχιζει να γινετε εφυκτη και στην Ελλαδα
Άβαταρ μέλους
Alepou
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 06 Σεπ 2013, 09:54

Re: Miners

Δημοσίευσηαπό Oz » 27 Ιουν 2014, 09:37

Είναι οικονομικά και σε τιμές αγοράς; :roll:
Άβαταρ μέλους
Oz
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 02:00

Re: Miners

Δημοσίευσηαπό Alepou » 04 Ιούλ 2014, 08:10

Ναι ena rockminer 35Gh/s ειναι στα 70 ευρω περιπου χωρις τροφοδοτικο και πουλιεται και εδο στην Ελλαδα πλεον
Άβαταρ μέλους
Alepou
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 06 Σεπ 2013, 09:54

Re: Miners

Δημοσίευσηαπό Oz » 07 Ιούλ 2014, 08:08

Alepou έγραψε:Ναι ena rockminer 35Gh/s ειναι στα 70 ευρω περιπου χωρις τροφοδοτικο και πουλιεται και εδο στην Ελλαδα πλεον


Σωστή η πληροφορία! Αλλά από κάποιους σύντομους υπολογισμούς που έκανα, μετά τις πρώτες 60 ημέρες λειτουργίας, θα δουλεύει παθητικά, δηλαδή περισσότερα θα ξοδεύει σε ρεύμα παρά αυτά που θα παράγει σε Bitcoin (σύμφωνα πάντα με τις τρέχουσες τιμές και δυσκολία). Όσο για την απόσβεση, αυτή δε θα γίνει ποτέ, αφού μέχρι τις πρώτες 60 ημέρες θα έχει παράξει κέρδος περίπου 6 ευρώ, ενώ στη συνέχει θα λειτουργεί παθητικά.

Αν κάποιος θέλει να κάνει Mining για να ενισχύσει το δίκτυο του Bitcoin, τότε σίγουρα να προχωρήσει. Αν όμως θέλει να το κάνει για το κέρδος, μην περιμένει και πολλά. Ας μην ξεχνάμε ότι στη χώρα μας η αξία της κιλοβατώρας είναι φωτιά και λαύρα αγγίζοντας τα 21 λεπτά του ευρώ!
Άβαταρ μέλους
Oz
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 02:00

Re: Miners

Δημοσίευσηαπό adonle » 13 Σεπ 2015, 01:24

με τα mining pools τι γίνεται; Συμφέρει περισσότερο; Χρειάζεται κανείς να αγοράσει miner ή μπορεί να συμμετάσχει με τον Η/Υ του;
Έχει κανείς εμπειρία;
adonle
 

Re: Miners

Δημοσίευσηαπό Oz » 13 Σεπ 2015, 08:44

Το Mining στη χώρα μας με το πανάκριβο ρεύμα, έχει πεθάνει :-(
Άβαταρ μέλους
Oz
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 02:00

Re: Miners

Δημοσίευσηαπό rpmzpower » 16 Φεβ 2016, 12:34

Καλημέρα σας και από μένα!

Με λένε Γιάννη και είμαι πολύ νέος στο χώρο, αναζητώντας πληροφορίες σχετικά για το bitcoin αλλά και του mining!

Μέχρι στιγμής έχω φτιάξει bitcoin address και το διαχειρίζομαι. Μέχρι εδώ καλά!

Επειδή έχω χάσει όμως λίγο την "μπάλα" σχετικά με την εξόρυξη θα ήθελα μερικές διευκρινήσεις.

1. Έχω μερικούς υπολογιστές που είναι σε συνεχή λειτουργία, η επεξεργαστική ισχύ δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά υπάρχει σκέψη για μηχανήματα με καλύτερα resources. (ενδέχεται να τοποθετηθεί κάποιο usb mining - θα ήθελα και εκεί μία διευκρίνηση).

2. Έχω εντοπίσει μέχρι στιγμής δύο απο τους πιο "διαδεδομένους" (έχω την εντύπωση) bitcoin mining pool. Ο ένας που έχω εντοπίσει είναι eclipsemc.com και ο άλλος bitcoin.cz. Υπάρχει κάποιο άλλο mining pool?

3. Σχετικά με τα προγράμματα που χρησιμοποιώ είναι το bfgminer και cgminer. Αυτά σε Λειτουργικό Σύστημα Windows μέσω VM Ware (Virtual Servers). Παρόλο που έκανα registration στα παραπάνω mining pools, έφτιαξα workers, δεν βλέπω εδώ κα ώρες να κάνει κάτι, αναζητώντας συνέχεια για blocks. Δεν έχω κάποιο usb mining device μέχρι στιγμής, αλλά έστω για δοκιμή περίμενα να «ξεκινούσε» κάποια εργασία. Εκεί πιθανών να κάνω κάπιο λάθος στο configuration.

4. Σχετικά με κάποιο usb mining αξίζει να πάρω κάποιο οικονομικό για δοκιμή?

Ευχαριστώ και συγνώμη για το κατεβατό!!!
Άβαταρ μέλους
rpmzpower
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 16 Φεβ 2016, 12:11

Re: Miners

Δημοσίευσηαπό Oz » 16 Φεβ 2016, 17:47

Γεια σου Γιάννη και καλώς ήρθες!

Επίτρεψέ μου να σου κάνω δύο καθοριστικές ερωτήσεις:
1) Έχεις με οποιονδήποτε τρόπο δωρεάν ηλεκτρική ενέργεια;
2) Έχεις δυνατότητα να βρίσκεις δωρεάν υπολογιστές και περιφερειακά;

Αν έστω και σε μια από τις δύο ερωτήσεις η απάντηση είναι όχι, τότε το Mining θα είναι παθητικό (δηλαδή θα το πληρώνεις αλλά δε θα σε «πληρώνει»).

Το Bitcoin Mining με υπολογιστή (χωρίς ASIC οποιασδήποτε μορφής) σταμάτησε το 2013.
Τα USB ASICs δε θα κάνουν ποτέ απόσβεση τα χρήματά τους.

Αν όμως είσαι διατεθημένος να δώσεις χρήματα για εξοπλισμό και ΔΕΗ, χωρίς να περιμένεις να πάρεις ούτε ένα ευρώ από αυτό, τότε πες για να σε καθοδηγήσουμε σχετικά με το Mining.

Σκοπός μου δεν είναι να σε αποθαρρύνω, αλλά να σου εκθέσω την κατάσταση όπως ακριβώς είναι.
Άβαταρ μέλους
Oz
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 02:00

Re: Miners

Δημοσίευσηαπό rpmzpower » 17 Φεβ 2016, 08:32

Ευχαριστώ για την υποδοχή!

1. Έχω 1-2 σημεία που αυτή τη στιγμή ήδη λειτουργούν κάποιοι υπολογιστές 24/365.
2. Έχω κάποια δυνατότητα για υπολογιστές και περιφερειακά!

Η αρχική μου σκέψη ήταν για αρχή να πάω σχετικά σε κάποιο οικονομικό εξοπλισμό (για αυτό έλεγα για αρχή σε κάποιο usb mining), μέχρι να εξοικιωθώ και ύστερα να πάω σε κάτι καλύτερο!

Γνωρίζω την κατάσταση σχετικά για το mining ότι δεν αξίζει λόγο κόστους ρεύματος και pc resources, αλλά για την εμπειρία και λόγο pc resources είπα να το προχωρήσω.
Άβαταρ μέλους
rpmzpower
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 16 Φεβ 2016, 12:11

Re: Miners

Δημοσίευσηαπό Oz » 17 Φεβ 2016, 10:24

Ωραία.


[2] Σχετικά με τα Mining Pools, μπορείς να δεις ποια Pools βρήκαν τα τελευταία Blocks και να αποφασίσεις που θέλεις να πας.

[3] Αν θυμάμαι καλά, το cgminer για να λειτουργήσει χρειάζεται κάποια συσκευή ASIC ή OpenCL (επεξεργαστή ή κάρτα γραφικών). Έχει επίσης ένα configuration file όπου εισάγεις τα στοιχεία του Mining Pool (address, port, worker name). Μόλις το ξεκινήσεις (μέσω Command Line) θα σου εμφανίσει οθόνη όπως εδώ. Αν προσπαθείς να κάνεις Mining με CPU και ειδικά μέσα σε VM, είναι πιθανό να μη βρεις κανένα Share για αρκετές ώρες/ημέρες. Όταν βρεις ένα Share θα εμφανιστεί η ένδειξη Accepted (όπως στη φωτό). Ένα Screenshot του cgminer που τρέχει θα μας βοηθούσε...

Δεν προτείνω το Mining με CPU γιατί σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα θα καταστραφούν οι υπολογιστές που θα δουλεύουν συνεχώς στο 100%
Αν βάλεις τους υπολογιστές του δικτύου που διαχειρίζεσαι (σχολικό, εταιρικό, κλπ) να κάνουν Mining, αυτό θα φανεί έντονα στους λογαριασμούς ρεύματος. Προσοχή!
Αν είσαι σε κάποιο μεγάλο οργανισμό, ενδέχεται να υπάρχουν και πειθαρχικές κυρώσεις.

[4] Η διαδικασία με USB Device είναι αντίστοιχη καθώς το CGminer «βλέπει» τη συσκευή απευθείας. Το USB Asic αξίζει για να παίξεις και να μάθεις. Αν εννοείς αν αξίζει χρηματικά, όχι.
Άβαταρ μέλους
Oz
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 02:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Εξόρυξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron