Miners

Προβλήματα που αφορούν εξόρυξη νομισμάτων

Re: Miners

Δημοσίευσηαπό rpmzpower » 22 Φεβ 2016, 15:32

Πολύ κατατοπιστικό το post!

1. Σχετικά με τα mining pools, όντως μετά το post σου βρήκα αρκετά.

2. Έκανα δοκιμές με το cgminer όπως και με το bfgminer x64. Έκαναν connect στα pool κανονικά, αλλά στην ουσία δεν ξεκίνησε ποτέ λόγο χαμηλών pc resources (όπως σωστά ανέφερες και στο προηγούμενο post!). Μία δοκιμή που έκανα (για πειραματικούς σκοπούς) ήταν με τον bitcoin miner απο το Windows Store. Λειτούργησε κανονικά αλλά τραβούσε πάρα πολλά resources (Φυσιολογικό). Επίσης το κέρδος των satoshi ήταν όχι απλά μικρό, αλλά υπερβολικό μικρό!

3. Για αρχή θα γίνει παραγγελία για κανένας οικονομικός usb asic miner ώστε να κάνουμε και εκεί καμιά δοκιμή και ίσως με κάποιο raspberry αργότερα.

4. Επίσης ένα ωραίο mining system που είδα και θέλω να δοκιμάσω, ήταν με το raspberry και μέσω usb hub συνδεδεμένα 5 usb asic miners.

Όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Θα ρίξουμε και τα σχετικά post για ενημέρωση!
Άβαταρ μέλους
rpmzpower
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 16 Φεβ 2016, 12:11

Re: Miners

Δημοσίευσηαπό captain » 29 Απρ 2017, 20:06

Καλησπέρα και από μένα παιδια. Ονομάζομαι Νικος και δειλα-δειλά σκέφτομαι να ξεκινήσω το mining. Σκέφτομαι να το κάνω για κερδος και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να επενδύσει κάποιος και να έχει θετκο προσημο το αποτέλεσμα. έχω κάποια ας πούμε "ειδικά προνομια" όσο αναφορά τη χρέωση ρεύματος και γι αυτό σσκεφτομαι να το προσπαθήσω. είδα κάποια miners στο eBay και το σκέφτομαι. Αξίζει να πάει κάποιος για πολλά μικρά usb η για λίγα και καλα antminers? ευχαριστώ για το χρόνο σας και καλο τριήμερο!!!
captain
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 29 Απρ 2017, 19:35

Re: Miners

Δημοσίευσηαπό Oz » 03 Μάιος 2017, 07:38

Καλημέρα Νίκο,
Δε νομίζω ότι πολλά μικρά USB θα έχουν αποτέλεσμα. Σε κάθε περίπτωση κάνε καλή μελέτη πριν ξεκινήσεις και να υπολογίσεις οπωσδήποτε τα:
1. Κόστος αγοράς εξοπλισμού
2. Κόστος μεταφορικών εξοπλισμού + τελωνείου
3. Κόστος εγκατάστασης και συντήρησης εξοπλισμού (ο χρόνος σου που θα διαθέσεις)
4. Κόστος ενέργειας. Αν τα ειδικά προνόμια είναι απλά φθηνότερο ρεύμα (κι όχι δωρεάν), πάρε χαρτί και μολύβι (ή καλύτερα Excel) και δες τι θα κοστίζει το ρεύμα. Μην παραλείψεις να υπολογίσεις πως ανάλογα με την κατανάλωση ρεύματος, υπολογίζονται κι άλλες κλιμακούμενες χρεώσεις
5. Κόστος κλιματισμού. Είμαστε ζεστή χώρα και σίγουρα θα χρειαστεί να ψύχεις τα μηχανήματα.
6. Υπολόγισε την αυξανόμενη δυσκολία καθώς και το pool fee
Άβαταρ μέλους
Oz
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 02:00

Re: Miners

Δημοσίευσηαπό GreenPlanet » 19 Σεπ 2017, 04:53

BITCLUB

Δεν υπάρχει λόγος αγοράς εξοπλισμού και επιβάρυνση στους λογαριασμούς ηλεκτρικού ρεύματος απο τη στιγμή που υπάρχουν εταιρίες - ομάδες σαν το BITCLUB

CHECK OUT THE LINKS
http://bitclub.bz/greenplanet

Και για εγγραφή : http://bitclub.io/greenplanet

Για οποιαδήποτε απορία..
Επικοινωνία : greenplanetbit@gmail.com
GreenPlanet
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 19 Σεπ 2017, 04:41

Re: Miners

Δημοσίευσηαπό Oz » 16 Νοέμ 2017, 11:15

Κρίνοντας από την προσωπική μου εμπειρία και μόνο, σε όλες τις περιπτώσεις που χρησιμοποίησα κάποια υπηρεσία Mining, είτε μέσω Mining Shares είτε μέσω ενοικίασης hash rate, έχασα χρήματα με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο.

Παραδείγματα:
1. Αγορά Mining Shares με Bitcoin. Το αποτέλεσμα ήταν να μη βγουν καν τα Bitcoin που έδωσα. Επιπλέον χασούρα από την αλματώδη αύξηση της αξίας του Bitcoin. Δηλαδή Lose-Lose κατάσταση :shock:
2. Αγορά Mining Hash Rate με Bitcoin για εξόρυξη άλλων κρυπτονομισμάτων. Το αποτέλεσμα ήταν να αυξηθεί πολύ περισσότερο η αξία του Bitcoin σε σχέση με τα παραγόμενα κρυπτονομίσματα. Δηλαδή πάλι χασούρα :?
Άβαταρ μέλους
Oz
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 02:00

Re: Miners

Δημοσίευσηαπό tomkon12 » 10 Μαρ 2018, 20:20

Παιδιά καλησπέρα.Σας έχω παρακάτω μια εναλλακτική πρόταση για mining Bitcoin FREE, για όποιον ενδιαφέρεται.

FREE Bitcoin Mining

Πως μπορώ να κάνω εξόρυξη;

Υπάρχουν διάφορα προγράμματα δωρεάν ή και επι πληρωμή.

Ένα από αυτά είναι το CryptoTab, είναι δωρεάν και γίνεται μέσω extension στον Google Chrome. Απλά πατήστε εδώ:

https://getcryptotab.com/194235

Ουσιατικά μπορούμε να κερδίσουμε χρήματα όσο χρησιμοποιούμαι τον Google Chrome μας. Όση ώρα λειτουργεί ο υπολογιστής σας, τόσες περισσότερες μονάδες κρυπτονομίσματος θα κερδίζετε.

Θέλετε να κερδίσετε περισσότερα; Απλά επιλέξτε μέσα από το πρόγραμμα να στείλετε τον σύνδεσμό σας (σας το δίνει η εφαρμογή) και σε άλλα άτομα. Όσες περισσότερες συνδέσεις δημιουργείτε εσείς και οι γνωστοί σας, τόσο αυξάνονται τα κερδισμένα Bitcoins.
tomkon12
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 10 Μαρ 2018, 20:08

Re: Miners

Δημοσίευσηαπό Oz » 10 Μαρ 2018, 20:34

Έχω αναφέρει πολλές φορές πως η εξόρυξη Bitcoin με χρήση CPU, καταναλώνει άσκοπα ενέργεια χωρίς να αποφέρει κανένα όφελος. Έχεις να μας παρουσιάσεις κάποια στοιχεία (screenshots κλπ) για το όφελος που είχες μέχρι στιγμής από τη χρήση του CryptoTab; Θα χαρώ πραγματικά να έχω άδικο.

Το ίδιο άσκοπο είναι να γράφεις ακριβώς το ίδιο μήνυμα πολλαπλές φορές σε διάφορα σημεία του φόρουμ. Είσαι ευπρόσδεκτος να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Αλλά το να εγγραφείς μόνο και μόνο για να ποστάρεις παντού το ίδιο μήνυμα δεν είναι αποδεκτό. Τα επιπλέον μηνύματα θα διαγραφούν.
Άβαταρ μέλους
Oz
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 02:00

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Εξόρυξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron