Εξόρυξη Bitcoin, μετατροπή σε € και φορολογία

Αντιμετωπίζετε πρόβλημα με κάποιον Bitcoin client; Θέλετε ν' ανακτήσετε το πορτοφόλι σας; Απλά πείτε το :)

Εξόρυξη Bitcoin, μετατροπή σε € και φορολογία

Δημοσίευσηαπό hariskar » 13 Ιαν 2018, 14:52

Θα ήθελα να ρωτήσω:
Με ποια διαδικασία τα Bitcoin που έχω στο πορτοφόλι μου από εξόρυξη που έκανα, μπορούν να μετατραπούν σε € και να μπουν σε λογαριασμό μου; Πρέπει να στείλω Bitcoin σε κάποιο site και εκεί να μετατραπούν σε € και να σταλούν στον λογαριασμό μου; Ποια site είναι αξιόπιστα;
Αυτό το ποσό που θα μπει στον λογαριασμό μου πρέπει να το δηλώσω; Πως δικαιολογείται αυτό το έσοδο; Πρέπει να πληρώσω φόρο;

Ευχαριστώ!
hariskar
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 25 Μάιος 2017, 12:25

Re: Εξόρυξη Bitcoin, μετατροπή σε € και φορολογία

Δημοσίευσηαπό Oz » 13 Ιαν 2018, 20:28

Για να μετατραπούν τα Bitcoin της εξόρυξης σε ευρώ θα πρέπει να σταλούν σε κάποιο ανταλλακτήριο (περισσότερα στη σελίδα μας με τίτλο Ανταλλακτήρια). Αφού μετατραπούν θα πρέπει να σταλούν ως έμβασμα στον τραπεζικό λογαριασμό σου.

Σχετικά με τη φορολογία, δεν υπάρχει επίσημη θέση του ελληνικού κράτους ακόμα. Το BitcoinX.gr έχει θέσει ερώτημα στο Υπ. Οικονομικών κι αναμένουμε απάντηση. Μόλις τη λάβουμε θα την αναρτήσουμε στην ιστοσελίδα μας. Αν δεν έχεις εγγραφεί ήδη συνδρομητής στο Δωρεάν ενημερωτικό δελτίο, κάνε το ώστε να μη χάσεις τη σχετική ανακοίνωση. Μπορείς να εγγραφείς μέσω της φόρμας εγγραφής που βρίσκεται στην κεντρική σελίδα του BitcoinX.gr, στα δεξιά.

Υ.Γ. Ελπίζω το πορτοφόλι σου να έχει λίγες συναλλαγές από το Mining, γιατί κάθε συναλλαγή (input) θα προσθέτει περίπου 200bytes στη συναλλαγή (output) που θα κάνεις για να στείλεις όλα τα νομίσματα στο ανταλλακτήριο. Αν υποθέσουμε πως έχεις πολλές συναλλαγές (πολλά inputs) π.χ. 20, τότε το κόστος της συναλλαγής θα είναι:
20 inputs Χ 200bytes περίπου ανά input X 300 satoshi/byte για τα fees = 1.200.000 satoshi ή διαφορετικά 0,1 Bitcoin
Με την τρέχουσα ισοτιμία των 11.950€ ανά Bitcoin η συναλλαγή για να στείλεις τα bitcoins στο ανταλλακτήριο θα σου κοστίσει 1.195€ !!! :o :evil:

Για αυτό κι ελπίζω να είναι λίγες οι συναλλαγές από το Mining.
Άβαταρ μέλους
Oz
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 02:00

Re: Εξόρυξη Bitcoin, μετατροπή σε € και φορολογία

Δημοσίευσηαπό hariskar » 13 Ιαν 2018, 20:36

Οι συναλλαγές είναι πολύ περισσότερες από 20, τι κάνω; :shock:
Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση!
hariskar
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 25 Μάιος 2017, 12:25

Re: Εξόρυξη Bitcoin, μετατροπή σε € και φορολογία

Δημοσίευσηαπό Oz » 13 Ιαν 2018, 22:15

Αν οι συναλλαγές είναι μέσα στο πορτοφόλι σου κι όχι στο λογαριασμό σου στο Pool που κάνεις Mining, δυστυχώς δε μπορείς να κάνεις τίποτα :-( Αν είναι στον λογαριασμό σου στο Pool, τότε ίσως να είναι καλύτερα τα πράγματα...

Αν κάποια στιγμή λειτουργήσει το Lightning Network (LN για συντομία) και «ξαλαφρώσει» το Bitcoin Blockchain, ίσως λιγοστέψουν αισθητά οι συναλλαγές κι συνεπώς και τα fees. Μέχρι τότε τα bitcoins σου θα είναι δυστυχώς «εγκλωβισμένα» (όπως και πολλών άλλων ακόμα).

Το έχουμε αναφέρει πολλές φορές στο Twitter (@BitcoinXgr) και θα συνεχίσουμε να το λέμε... Προς το παρόν το δίκτυο του Bitcoin είναι αναξιόπιστο, αργό και πανάκριβο :-( Σχεδόν κολλημένο.
Άβαταρ μέλους
Oz
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 02:00

Re: Εξόρυξη Bitcoin, μετατροπή σε € και φορολογία

Δημοσίευσηαπό hariskar » 13 Ιαν 2018, 23:08

Και τότε γιατί κάνουμε εξώρυξη; Οι δυνατότητες να πληρώσει κανείς με Bitcoin δεν είναι πολλές.
hariskar
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 25 Μάιος 2017, 12:25

Re: Εξόρυξη Bitcoin, μετατροπή σε € και φορολογία

Δημοσίευσηαπό Oz » 14 Ιαν 2018, 13:04

Οι υποστηρικτές της φιλοσοφίας των μικρών block (bitcoin core team, blockstream, μερίδα των Miners, κλπ), ευαγγελίζονται πως το Bitcoin δεν είναι πλέον δίκτυο πληρωμών αλλά μέσο αποθήκευσης αξίας (store of value). Αυτή η, κατά τη γνώμη μου, λάθος θέση είναι που έδωσε ώθηση στο Bitcoin Cash αλλά και σε πάρα πολλά άλλα κρυπτονομίσματα.

Εκτός των ΥΠΕΡ-υψηλών αμοιβών, το δίκτυο του Bitcoin είναι κι αναξιόπιστο. Να ένα από τα χιλιάδες παραδείγματα που μπορεί να βρει κανείς. Συναλλαγή που έγινε 12 ημέρες πριν, με σχετικά υψηλό fee και που ακόμη δεν έχει εκτελεστεί. Αν ψάξεις στο Mempool θα βρείς χιλιάδες ακόμα τέτοιες συναλλαγές που περιμένουν και μάλλον θα περιμένουν πολύ ακόμα!

Και για να απαντήσω στην ερώτησή σου... Οι περισσότεροι κάνουν Mining για το κέρδος και μόνο και θέλουν να διατηρηθεί αυτή η κατάσταση με τα υψηλά fees, μόνο και μόνο για να τσεπώνουν τις αμοιβές. Αδιαφορώντας αν μετά δε θα μπορούν να πάρουν/χρησιμοποιήσουν τα κέρδη τους (σε ευρώ, δολάρια κλπ) ή ακόμη χειρότερα αν με αυτή τους τη στάση σκοτώνουν το Bitcoin.
Άβαταρ μέλους
Oz
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 02:00

Re: Εξόρυξη Bitcoin, μετατροπή σε € και φορολογία

Δημοσίευσηαπό hariskar » 14 Ιαν 2018, 13:44

Σε ευχαριστώ. Τι θα με συμβούλευες να κάνω τα 0.4BTC που έχω (με άπειρες συναλλαγές). Επίσης έχει νόημα να συνεχίσω το mining;
hariskar
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 25 Μάιος 2017, 12:25

Re: Εξόρυξη Bitcoin, μετατροπή σε € και φορολογία

Δημοσίευσηαπό Oz » 14 Ιαν 2018, 17:43

Κρίνω πως επειδή δε μπορείς να κάνεις κάτι προς το παρόν, θα πρέπει να αφήσεις τα νομίσματα στο πορτοφόλι, ελπίζοντας πως στο μέλλον θα δοθεί λύση και θα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις. Για το Mining δε ξέρω τι να σου απαντήσω.... Μια επιλογή είναι να το συνεχίσεις όσο κάνει κρύο, μόνο και μόνο για να ζεσταίνεις το σπίτι σου ;-)
Άβαταρ μέλους
Oz
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 02:00

Re: Εξόρυξη Bitcoin, μετατροπή σε € και φορολογία

Δημοσίευσηαπό hariskar » 14 Ιαν 2018, 17:45

Σε ευχαριστώ, αλλά έχω το S9 στο μπαλκόνι γιατί κάνει υπερβολική φασαρία... :roll: :cry:
hariskar
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 25 Μάιος 2017, 12:25


Επιστροφή στο Bitcoin & προγράμματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron