Αρχάριος με κρυπτονομίσματα

Αντιμετωπίζετε πρόβλημα με κάποιον Bitcoin client; Θέλετε ν' ανακτήσετε το πορτοφόλι σας; Απλά πείτε το :)

Αρχάριος με κρυπτονομίσματα

Δημοσίευσηαπό Nas1990 » 29 Οκτ 2019, 16:24

Καλησπέρα. Μόλις ταυτοποίησα τον λογαριασμό μου σε ένα ανταλλακτήριο ονόματι "Kriptomat". Είμαι ευχαριστημένος από τις δικλείδες ασφαλείας του όσον αφορά το "log in".
Έκανα και την πρώτη μου κατάθεση μέσω "SEPA" ( 50 Ευρώ ). Περιμένω μόνο να φανούν τα χρήματα μου.
Με ενδιαφέρει το κρυπτονόμισμα καθαρά ως επένδυση(Να αγοράσω και να περιμένω να ανέβει η τιμή του κρυπτονομίσματος που αγόρασα).
Έχω μερικά ερωτήματα ως αρχάριος: ( Εδώ να ζητήσω συγνώμη αν ανέβασα το post σε λάθος ενότητα)
1) Αγοράζω τώρα π.χ. 10 LTC(Litecoins) η τιμή τους ενός είναι πάνω κάτω στα 54 ευρω. Σε ένα μήνα η τιμή του ενός φτάνει στα 80 ευρώ. Μπορώ να τα πάρω πίσω σε ευρώ ωστέ να έχω κάποιο κέρδος?
2)Ποια η γνώμη σας για το "Kriptomat" ?
3) Όταν λέμε δικό μου ψηφιακό πορτοφόλι τι εννούμε? Υπάρχουν applicatios με προσωπικά digital wallets και ναι γιατί να έχω τα κρυπτονομίσματα μου εκεί και όχι στην "kriptomat"?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Nas1990
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 29 Οκτ 2019, 16:09

Re: Αρχάριος με κρυπτονομίσματα

Δημοσίευσηαπό Oz » 18 Φεβ 2020, 12:57

Γεια σου και καλώς ήρθες.
Καθυστερημένη απάντηση γιατί είχαμε κάποια προβλήματα με τους Servers...

1-2) Δε γνωρίζω το Kriptomat, αλλά υποθέτω ότι αφού μπορείς να αγοράσεις Litecoin ξοδεύοντας ευρώ, τότε θα μπορείς αργότερα να πουλήσεις Litecoin για να αγοράσεις ευρώ. Όταν το κάνεις αυτό, θα έχεις ευρώ στο account σου στο Kriptomat, τα οποία μπορείς (λογικά) να στείλεις σε κάποια τράπεζα μέσω SEPA. Βεβαιώσου ότι το ανταλλακτήριο μπορεί να στέλνει εμφάσματα SEPA και δες τι κόστος έχουν.

3) Τα κρυπτονομίσματα που έχουμε στο ανταλλακτήριο, ανήκουν στο ανταλλακτήριο με την υπόσχεση ότι θα μας τα επιστρέψουν όταν τα ζητήσουμε (όπως ακριβώς ισχύει και με τα χρήματα στις τράπεζες - δεν μας ανήκουν, ανήκουν στην τράπεζα η οποία μας υπόσχεται ότι αν όλα είναι καλά, τότε θα μας τα επιστρέψει όταν τα ζητήσουμε). Επειδή υπάρχει πάντα ο κίνδυνος ένα ανταλλακτήριο να hackαριστεί ή να κλείσει και να χάσουμε τα κρυπτο μας, προτείνω να μεταφέρουμε τα κρύπτο μας σε δικό μας πορτοφόλι. Για πορτοφόλια στο κινητό που να δέχονται Litecoin, μπορείς να δοκιμάσεις π.χ. τα Coinomi και Atomic Wallet.
Εδώ θα βρεις και κάποιες καλές πρακτικές ασφάλειας του πορτοφολιού.
Άβαταρ μέλους
Oz
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 02:00


Επιστροφή στο Bitcoin & προγράμματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron