Αγορά BTC και μετατροπή σε ευρώ

Αντιμετωπίζετε πρόβλημα με κάποιον Bitcoin client; Θέλετε ν' ανακτήσετε το πορτοφόλι σας; Απλά πείτε το :)

Αγορά BTC και μετατροπή σε ευρώ

Δημοσίευσηαπό leas1968 » 07 Φεβ 2017, 13:36

Καλημέρα σας

Είμαι αρχάριος στο θέμα του bitcoin και θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις.

Αν μετατρέψω ένα μικρό ποσό σε bitcoins (π.χ. 50 €) μέσω κάποιου ανταλλακτηρίου μπορώ μετά από κάποιο διάστημα να το αλλάξω πάλι σε ευρώ; Εχω μέχρι τώρα κάνει εγγραφή μόνο στο coinify.com και μου έχουν ζητήσει χαρτιά, και παλι χαρτιά και πάλι ξανά τα ίδια χαρτιά. Ενώ έχω κάνει αίτηση και σε άλλα ανταλλακτήρια ακόμη δεν έχω πάρει πιστοποίηση.

Μέσω του coinify.com αν πας να μετατρέψεις bitcoin σε ευρώ σου ζητάει λογαριασμό τράπεζας. Νομίζω υπάρχει προμήθεια από την ελληνική Τράπεζα όταν μεταφερθούν τα bitcoin και μετατραπουν σε ευρώ σε ποσό που δεν αξίζει να κάνεις τέτοια κίνηση για μικρά ποσά. Υπάρχει κανένα ανταλλακτήριο που να συνεργάζεται απευθείας με ελληνική τράπεζα για να αποφυγουμε τις υπερβολικές χρεώσεις των τραπεζών;

Επίσης, μπορώ να χρησιμοποιήσω χρεωστική κάρτα για να αγοράσω bitcoins; Υπάρχει τέλος περιορισμός των ποσών σε bitcoins που μπορείς να αγοράσεις κάθε φορά;

Ευχαριστώ
leas1968
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 07 Φεβ 2017, 12:31

Re: Αγορά BTC και μετατροπή σε ευρώ

Δημοσίευσηαπό Oz » 07 Φεβ 2017, 23:20

Γεια χαρά.

Ναι, τα περισσότερα ανταλλακτήρια μπορούν να μετατρέψουν από ευρώ σε bitcoin κι αντίστροφα.

Σύμφωνα με τη νομοθεσία, για να σου στείλουν ευρώ στην τράπεζα, θα πρέπει πρώτα να σε ταυτοποιήσουν. Δηλαδή να στείλεις τα απαραίτητα έγγραφα.

Οι υψηλές προμήθειες των ελληνικών τραπεζών πράγματι δυσκολεύουν την (οποιαδήποτε) διαδικασία. Αντί να μετατρέψεις τα bitcoin σε ευρώ, σκέψου αν σε συμφέρει να τα ξοδέψεις παίρνοντας μια προπληρωμένη κάρτα VISA-MasterCard που φορτίζει με Bitcoin και μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις σε οποιδήποτε φυσική ή ηλεκτρονικό κατάστημα που δέχεται κάρτες.

Ορισμένα ανταλλακτήρια επιτρέπουν την αγορά Bitcoin με κάρτες VISA & MasterCard, αλλά δε σε συμφέρει. Οι χερώσεις κυμαίνονται από 3-10% κι έχουν ημερήσιο/μηνιαίο όριο αγορών.
Άβαταρ μέλους
Oz
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 02:00

Re: Αγορά BTC και μετατροπή σε ευρώ

Δημοσίευσηαπό leas1968 » 08 Φεβ 2017, 00:07

Ευχαριστώ

Από ότι κατάλαβα για να μετατρέψεις τα bitcoin σε ευρώ πρέπει να γίνει διατραπεζικό διεθνές έμβασμα από Τράπεζα εξωτερικού σε τράπεζα Ελληνική. Οι χρεώσεις είναι υψηλές αν δεν κάνω λάθος. Θα το κοιτάξω.
Μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα προπληρωμένης κάρτας Visa-Mastercard που φορτίζει με Bitcoins; Θα ήταν περισσότερο ενδιαφέρων να μπορείς να αγοράζεις λίγα bitcoin, να τα κρατάς μέχρι να αυξηθεί η αξία τους και μετά να τα μετατρέπεις σε ευρώ εκτός από το να τα χρησιμοποιείς για αγορές. Εναλλακτικά μπορείς να πουλήσεις τα bitcoin σου χωρίς διαμεσολάβηση τραπεζών και ανταλλακτηρίων;
leas1968
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 07 Φεβ 2017, 12:31

Re: Αγορά BTC και μετατροπή σε ευρώ

Δημοσίευσηαπό Oz » 08 Φεβ 2017, 00:18

Δες τον σύνδεσμο στο προηγούμενο μήνυμά μου.

Αν δεν θέλεις να τα ξοδέψεις, γιατί να τα μετατρέψεις σε ευρώ; Μεγαλύτερο κίνδυνο πιστεύω διατρέχουν αν "κάθονται" σε κάποια τράπεζα.

Ναι, μπορείς να αγοράσεις και να πουλήσεις bitcoins χωρίς ανταλλακτήρια. Δες σε αυτή τη σελίδα χαμηλά.
Άβαταρ μέλους
Oz
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 02:00

Re: Αγορά BTC και μετατροπή σε ευρώ

Δημοσίευσηαπό leas1968 » 08 Φεβ 2017, 08:39

Ok. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν είδα το link. Θα αρχίσω να το ψάχνω. Είναι ένας ολοκαίνουργιος κόσμος!
leas1968
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 07 Φεβ 2017, 12:31

Re: Αγορά BTC και μετατροπή σε ευρώ

Δημοσίευσηαπό leas1968 » 08 Φεβ 2017, 23:28

Μήπως γνωρίζει κανείς τι πληρώνεις αν αγοράσεις bitcoins και πληρώσεις μέσω SEPA; Τι προμήθεια έχουν οι τράπεζες; Θέλω να πω για να αγοράσεις bitcoins από ένα ανταλλακτήριο όπως π.χ το bitstamp απαιτεί να βάλεις λεφτά και μετά να αγοράσεις bitcoins. Για να βάλεις λεφτά σου δίνει τη δυνατότητα μέσω SEPA. Υπάρχει και η δυνατότητα πιστωτικής κάρτας αλλά δεν θέλω να το επιχειρήσω ακόμη.
leas1968
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 07 Φεβ 2017, 12:31

Re: Αγορά BTC και μετατροπή σε ευρώ

Δημοσίευσηαπό Oz » 09 Φεβ 2017, 10:26

Μέσω SEPA είναι προς το παρόν ο οικονομικότερος τρόπος. Οι περισσότερες ελληνικές τράπεζες χρεώνουν τη μεταφορά μέσω SEPA 1 ευρώ (για μέχρι 12000 ή 15000€ - δε θυμάμαι ακριβώς αλλά ούτως ή άλλως και λόγω Capital Control δε γίνεται να φτάσουμε σε αυτά τα νούμερα :) )
Άβαταρ μέλους
Oz
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 02:00

Re: Αγορά BTC και μετατροπή σε ευρώ

Δημοσίευσηαπό leas1968 » 10 Φεβ 2017, 13:08

Εντάξει. Το προχωράω δοκιμαστικά με μικροποσά για αρχή και βλέπουμε. Επίσης έχει δοκιμάσει κανείς να αγοράσει bitcoins με πιστωτική κάρτα μέσω ανταλλακτήριου;
leas1968
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 07 Φεβ 2017, 12:31

Re: Αγορά BTC και μετατροπή σε ευρώ

Δημοσίευσηαπό Oz » 10 Φεβ 2017, 14:30

Εγώ δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά δε συμφέρει κιόλας γιατί οι χρεώσεις θα είναι αισθητά υψηλότερες :-(
Άβαταρ μέλους
Oz
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 02:00

Re: Αγορά BTC και μετατροπή σε ευρώ

Δημοσίευσηαπό leas1968 » 24 Φεβ 2017, 10:42

Αν έχω σε ένα ανταλλακτήριο π.χ. bitstamp κάποια bitcoins και τα μεταφέρω σε ένα άλλο ανταλλακτήριο π.χ. kraken τι χρεώσεις έχω; Αυτές οι μεταφορές πρέπει να γίνονται με ενδιάμεσο σταθμό ένα bitcoin wallet; Συμφέρει να κάνω αυτό αν δω ότι σε άλλο ανταλλακτήριο έχει καλύτερη ισοτιμία με Ευρώ; Ή καλύτερα να τα μετατρέψω σε ευρώ και να τα πάρω πάλι πίσω με SEPA στην τράπεζά μου και από εκεί πάλι με εντολή SEPA να τα στείλω σε άλλο ανταλλακτήριο;
leas1968
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 07 Φεβ 2017, 12:31

Επόμενο

Επιστροφή στο Bitcoin & προγράμματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron