Ether Mining

Προβλήματα που αφορούν εξόρυξη νομισμάτων

Ether Mining

Δημοσίευσηαπό pinelakias » 01 Ιουν 2017, 22:06

Καλησπερα παιδια. Ελπιζω να διαβασει συντομα καποιος αυτο το post και να μου απαντησει. Εχω ξεκινησει εδω και 2 βδομαδες να κανω (σε αρχαριο επιπεδο) ether mining 24/7 με την GTX 970 MSI. Εχω ομως 2 ερωτηματα. Πρωτα απο ολα, με συμφερει να το κανω αυτο 24/7 σε σχεση με ΔΕΗ? Ποιο θα ειναι το κοστος ανα μηνα? Και δευτερον, εαν αποκτησω επιτυχως 1 ether, ποια θα ειναι η διαδικασια για να το πουλησω και να το μετατρεψω σε λιρες? (Μετακομιζω Λονδινο σε λιγους μηνες, οποτε να φτιαξω ενα bonus εισοδημα πριν να φυγω :) )
pinelakias
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 01 Ιουν 2017, 22:01

Re: Ether Mining

Δημοσίευσηαπό Oz » 02 Ιουν 2017, 08:33

Γεια χαρά!
Αν προσπεράσει κανείς την καραμέλα των «υπευθύνων» ότι η κιλοβατώρα κοστίζει 9 λεπτά περίπου και κάνει όλους τους υπολογισμούς των χρεώσεων, θ' ανακαλύψει ότι η ενέργειας στη χώρα μας είναι πανάκριβη. Η τιμή της κιλοβατώρας για τυπικές παροχές και καταναλώσεις είναι γύρω στα 19 λεπτά!

Έχοντας αυτά υπόψιν, πάμε να υπολογίσουμε αν σε συμφέρει το ETH Mining... Η GTX 970 χρειάζεται περίπου 150W ενέργειας. Αν υπολογίσουμε κατ' ελάχιστο κι άλλα 50W για το υπόλοιπο σύστημα τότε έχουμε:
0,2KW * 24 (ώρες) * 60 (ημέρες) * 0,19€ (κόστος κιλοβατώρας) = 54,72€

Για να σε συμφέρει το ETH Mining θα πρέπει να παράγεις κάθε δύο μήνες ethereum αξίας άνω των 55€. Δες πόσα έχεις παράξει στις 2 αυτές εβδομάδες που κάνεις ήδη και πολλαπλασίασε τα επί 4,5 περίπου για να δεις πόσο θα είναι στους δύο μήνες (63 ημέρες). Εκτός κι αν αποφασίσεις να λειτουργείς «παθητικά», δηλαδή να σου κοστίζει περισσότερο το ρεύμα από το όφελος του Mining, με το σκεπτικό να τα κρατήσεις μήπως και σε 2-3 χρόνια το ETH κοστίζει 1000€.

Για να μετατρέψεις τα ETH σε λίρες, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο ανταλλακτήριο τύπου Kraken ή να πάρεις κάποια χρεωστική κάρτα ώστε να μπορείς να τη φορτίζεις κατευθείαν με ETH και να τα ξοδέψεις οπουδήποτε.
Άβαταρ μέλους
Oz
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 02:00


Επιστροφή στο Εξόρυξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron