δημιουργεια συστηματος mining/γνωμη για Zcash/κατανάλωση ρευ

Προβλήματα που αφορούν εξόρυξη νομισμάτων

δημιουργεια συστηματος mining/γνωμη για Zcash/κατανάλωση ρευ

Δημοσίευσηαπό viglator » 09 Μάιος 2018, 19:29

Καλησπερα στην παρεα.
Θα ηθελα να κανω 3 ερωτησεις σχετικα με το mining. ασχολουμε εδω και μια βδομαδα με το mining με gtx1050 Ti 4Gb. συνδεμενος κ γω σε pool (οπως πολλοι) βρισκομαι χαμηλα στην "παραγωγη" καπου περιπου στα 175-180 Sol/h.
1η ερωτηση
ενα συστημα με 2-3 καρτες γραφικων ποσο περιπου κοστιζει? βασικο οδηγο ψαχνω παιδια κ γυρω στα 500Ε.
2η ερωτηση
τι γνωμη εχετε για το Ζcash? βλεπω ανεβασμενα ποσοστα οπως και το ΕΤΗ.
3η ερωτηση
εφοσον εχουμε καταναλωση ρευματος ακριβη σε τιμη στην Ελλαδα εαν καποιος εχει φωτοβολταικα μπορει να το εκμετταλευτει και να μεγαλωσει το κερδος του?

Ευχαριστω εκ των προτερων
viglator
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 09 Μάιος 2018, 19:20

Re: δημιουργεια συστηματος mining/γνωμη για Zcash/κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό Oz » 10 Μάιος 2018, 08:22

Γεια χαρά και καλώς ήρθες.

Σύντομες απαντήσεις:
1. Το κόστος εξαρτάται από τις κάρτες που θα τοποθετηθούν. Υπάρχουν κάρτες με 300 ευρώ έκαστη και κάρτες με 900 ευρώ. Πρόσθεσε και κάποια χρήματα για καλό τροφοδοτικό με μεγάλο efficiency (+85%) (~100€), μητρική με αρκετές θύρες PCI Express x16 (~100€) και μνήμες
2. Προσωπικά κρίνω πως είναι ένα αξιόλογο νόμισμα το Zcash
3. Αν η εγκατάσταση των ηλιακών συλλεκτών είναι διασυνδεδεμένη με τη ΔΕΗ (δηλαδή πουλάει ρεύμα στη ΔΕΗ), έχω την εντύπωση πως πάλι δε συμφέρει, αφού -μεσοπρόθεσμα- θα κερδίσει περισσότερα πουλώντας το ρεύμα στη ΔΕΗ από ότι κάνοντας Mining. Μακροπρόθεσμα (2+ χρόνια) ίσως βγει κερδισμένος, αν αυξηθεί η αξία του Zcash. Εδώ να τονίσω πως δεν έχω βάλει τα νούμερα σε Excel για να είμαι σίγουρος. Είναι εντελώς κατ' εκτίμηση!

Θα πρέπει επίσης να υπολογίσεις και το σημαντικό κόστος για την ψύξη του εξοπλισμού (κλιματιστικό), που θα χρειάζεσαι από Μάιο - Νοέμβριο χονδρικά.
Άβαταρ μέλους
Oz
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 02:00


Επιστροφή στο Εξόρυξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron