Bitcoin και φορολογία ( βοηθεια)

Αντιμετωπίζετε πρόβλημα με κάποιον Bitcoin client; Θέλετε ν' ανακτήσετε το πορτοφόλι σας; Απλά πείτε το :)

Bitcoin και φορολογία ( βοηθεια)

Δημοσίευσηαπό MRBEAN » 15 Ιαν 2017, 16:56

καλησπέρα παιδιά η ερώτηση μου μπορεί να σας φανεί λίγο ηλίθια αλλά υγεία πάνω από όλα

σκέφτομαι να ''επενδύσω'' μικροποσά για να αγοράσω bitcoin η litecoin etc etc με σκοπό αν ανέβουν να τα πουλήσω για κέρδος όπως και με τις μετοχές. η ερωτηση μου είναι αν υπάρχει κάποια φορολογία οταν εγω κάνω την αγορα αυτη ( υποθετω αναλογα π κανω θα μ κρατήσουν μια προμήθεια) και μετα αν θέλω να πουλήσω αυτα που εχω θα χρεωθω φπα? θα φαίνεται κάπου στην τράπεζα η συνναλαγή?
Πέρα απο αυτό αν απλά αγοράσω αυξηθεί η τιμή του bitcoin και επιλέξω να κανω απευθύνειας συνναλαγές με bitcoin χωρις μετατροπη σε καποιο νομισμα εκει ισχυει κατι με φπα φαίνεται παλι καπου αυτό?

ευχαριστω εκ των προτέρων
MRBEAN
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 15 Ιαν 2017, 16:48

Re: Bitcoin και φορολογία ( βοηθεια)

Δημοσίευσηαπό Oz » 15 Ιαν 2017, 19:09

Γεια χαρά,

Προς το παρόν δεν υπάρχει κάποια νομοθεσία που να προβλέπει ειδική φορολόγηση, ούτε ΦΠΑ από την πώληση bitcoins.
Τράπεζα θα εμπλακεί μόνο στην περίπτωση που τα bitcoins πουληθούν σε ανταλλακτήριο, αφού θα πρέπει να σταλούν μετά τα ευρώ σε κάποιον τραπεζικό λογαριασμό. Διαφορετικά αν γίνονται απευθείας συναλλαγές σε Bitcoin, δε θα εμπλακεί η τράπεζα. Μέχρι να υιοθετηθεί παντού το Bitcoin, υπάρχει και η λύση των προπληρωμένων καρτών VISA & MasterCard που «φορτίζουν» με Bitcoin και μπορούν να χρησιμοποιηθούν παντού!
Άβαταρ μέλους
Oz
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 02:00

Re: Bitcoin και φορολογία ( βοηθεια)

Δημοσίευσηαπό MRBEAN » 15 Ιαν 2017, 20:17

1) ευχαριστώ για την γρήγορη απαντηση σου με βοηθησες αρκετα
2) οποτε αν εγω θελω να επενδυσω ενα αρχικο ποσο για τν αγορα bitcoin η καποιου αλλου cryptocurrency μπορεί να γίνει και χωρίς να φανεί στη τράπεζα η συναλλαγή αυτη ε? μεσω καποιας προπληρωμένης καρτας η ( διόρθωσε με αν κανω λαθος ) paypal κ έχοντας βεβαια e wallet και οτι απαραίτητο χρειάζεται
3) για να επενδυω σε διαφορετικά cryptocurrency χρειαζεται κατι περα απο τα παραπάνω? δηλαδη φτιαχνοντας το e wallet και εχοντας κανει τον συγχρονισμό μετα απλα επιλέγω τροπο όπως ανταλλακτήρια , prepaid cards κτλ η αυτά ισχύουν αποκλειστικα και μονο για το bitcoin π ειναι το πιο διαδεδομενο

ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σου
MRBEAN
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 15 Ιαν 2017, 16:48

Re: Bitcoin και φορολογία ( βοηθεια)

Δημοσίευσηαπό Oz » 01 Φεβ 2017, 22:37

Sorry για την καθυστέρηση...
2) Ναι, μπορεί να γίνει και μέσω προπληρωμένης κάρτας ή PayPal η αγορά των bitcoins. Ίσως όμως να θέλεις να εμπλακεί η τράπεζα για τον εξής λόγο: Αν σήμερα αγοράσεις 10 bitcoins με 900 ευρώ το καθένα (δηλαδή πληρώσεις 9000€) και μετά από Χ χρόνια η αξία του Bitcoin έχει πάει στα 9000 ευρώ το κομμάτι, τότε θα έχεις 90.000 ευρώ. Αν αποφασίσεις να τα στείλεις πίσω σε ευρώ, θα μπορείς να τα δικαιολογήσεις μια χαρά. Δηλαδή ότι το 2017 αγόρασα τόσα bitcoins προς αυτή την τιμή και μετά τα πούλησα. Διαφορετικά θα είναι κομματάκι δύσκολο να δικαιολογήσεις τα 90.000 ευρώ... Αυτά τα γράφω με ό,τι ισχύει σήμερα, γιατί δε μπορώ να ξέρω αύριο τι θα ισχύει.
3) Από τη στιγμή που θα έχεις bitcoins, δε χρειάζεσαι τίποτα άλλο για να αγοράσεις εναλλακτικά νομίσματα. Ούτε κάρτες ούτε τίποτα παρά μόνο προσοχή στα ανταλλακτήρια εναλλακτικών.

Γενικά περιορισμοί (όπως π.χ. ταυτοποίηση λογαριασμού, κάρτες, PayPal, κλπ) υπάρχουν μόνο όπου «ακουμπάμε» ευρώ. Από bitcoin προς εναλλακτικά κι ανάποδα δεν υπάρχουν περιορισμοί προς το παρόν.
Άβαταρ μέλους
Oz
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 02:00


Επιστροφή στο Bitcoin & προγράμματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron